دکتر حامد افشاری رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس صبح روز ۲۸ آذرماه ۱۴۰۱ بمناسبت هفته پژوهش طی گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری فارس درخصوص اقدامات این دانشگاه در این حوزه، ضمن تبریک هفته پژوهش، اظهار کرد: حدود ۵ هزار رو ۱۲۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و بر اساس تحقیقات یک درصد افراد جامعه میتوانند کارآفرین و پژوهش‌گر باشند‌.

وی با بیان اینکه طی سالهای گذشته در کشور مقوله پژوهش پررنگ‌تر شده، گفت: کشورمان در حوزه تولید علم در دنیا رتبه برتر را دارد و در رده چهارم علم نانو، همچنین در تولید سلول های بنیادی و بیو تکنولوژی جزء رتبه‌های برتر دنیا هستیم و تماما از دانشگاه‌های کشور به این موفقیت‌ها رسیده‌ایم.

افشاری افزود: هدفمان این است که دانجشو فعالانه به نیازهای جامعه توجه و این نیازها را درک و نسبت به رفع مسائل مختلف بی‌تفاوت نباشد.

رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس با بیان اینکه دانشجو باید دغدغه مند بوده و در رفع نیازهای کشور پیشقدم باشد، ابراز کرد: در تعلیم و تربیت دانشگاه‌ها به گونه‌ای عمل کردیم تا در رفع مشکلات علمی کشور تاثیرگذار باشیم و به دنبال این هستیم تا تمام دانشجویان به این سمت حرکت کنند.

وی ادامه داد: به سمت شناسایی و رفع نیازهای کشور به پیش خواهیم رفت و در هفته پژوهش نیز دانشگاه را به فضایی برای رشد، تربیت میرویم و باید مانند ظرفی عمل کنیم که این فضای را فراهم کنیم.

رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس ادامه داد: دانشگاه علوم و فناوری پردیس به دنبال ایجاد بستری مناسب برایتربیت دانشجو به نحو احسن است زیرا دانشجو باید دارای شاخصه های مختلف باشد و فضای رشد فراهم شود تا شاخصه های عالی در حوزه علمی ایجاد و این ظرفیت بتواند شاخصه های کافی را برای رسیدن به علم مدنظر به ارمغان بیاورد.

وی با اشاره به اینکه وجود پارک فناوری، پردیس شهر نخبگانی است و میتواند در حوزه پژوهش و فناوری مزیت خوبی برای منطقه باشد، بیان کرد: در این هفته تلاش کردیم خودباوری را برای اساتید و دانشجویان ایجاد کنیم و در این خصوص ۵۰۰ نفر از دانشجویان به صورت مستقیم بازیدهای ۶ ساعته را از پارک فناوری پردیس داشتند‌.

افشاری تصریح کرد: طی این بازدیدها ۳ دوره توانمندسازی برگزار شد تا بتوانیم روحیه خودباوری و پژوهشی را با فناوری های موجود در پارک ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس افزود: یکی از شرکت های عضو پارک توسط یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه دائر شده و زمانیکه دانشجو این پیشرفت را مشاهده کند روحیه پژوهش و رشد در آنها افزایش پیدا میکند.

وی ادامه داد: کلاس‌های کارآفرینی و تجاری سازی را برای دانشجویان جدید الورود با حضور دانشجویان دکتری و فوق لیسانس برگزار کرده تا در مسائل پژوهشی رونق بیشتری را داشته باشیم.

افشاری اضافه کرد: دانشگاه پردیس در نمایشگاه هفته پژوهش حاضر و محصولات و دست آوردهای خود را به نمایش گذاشت و تعاملات و هم افزایی‌هایی را با دیگر دانشگاه ها داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس تصریح کرد: در سطح منطقه نیز یک طرح پژوهشی را با شهرداری پردیس و یک طرح پژوهشی را با اوقاف کرشت تعریف و برگزار  کردیم وامیدواریم دانشگاه به صورت فعالانه در شناسایی و رفع نیازهای کشور ورود کرده و با افرادی که در حوزه نقش آفرین هستند گام هایی بلند را برداریم.

وی افزود: در دانشگاه پردیس هر دانشجو علاوه بر فعالیت های اموزشی، مهارت هایی را در مدارس مهارتی کسب میکند تا علاوه بر توانمند سازی فارغ التحصیلان رشته‌های استارتاپی را برای رفع مشکلات حقوقی ایجاد کنند.

افشاری ادامه داد: طی یکسال آینده چندین مجموعه استارتاپی را در حوزه حقوقی راه اندازی خواهیم کرد و ربات های پرنده و هوش مصنوعی نیز از  مباحثی بوده که در این دانشگاه آغاز شده است و به صورت گسترده تر در اردیبهشت ماه سال آتی در حاشیه نمایشگاه اینوتکس این مجموعه ها حضور خواهند داشت.

رئیس دانشگاه علوم و فناوری پردیس اضافه کرد: فناوری های نرم مانند گیم، انیمیشن، تولید محتوا، رسانه و غیره را نیز در نمایشگاه اینوتکس به نمایش خواهیم گذاشت و در فناوری های سخت این نمایشگاه نیز تحت نظر دانشگاه آزاد قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم نپتا دانشجویان مقاطع تکمیلی این دانشگاه در اکوسیستم دانش بنیان و فناوری جذب شوند زیرا دانشجویان این دانشگاه فناوری محور بوده و در دانشکده فناوری های نوظهور آینده مستقر و براساس تحصیلات تکمیلی جذب این شرکت ها شوند.